• Despre noi
  • Contact
  • Cookies
  • Termeni și condiții
  • Politica de confidențialitate
  • umbrela-strategica.ro
  • Apărare
  • Intelligence
  • Energie
  • Infrastructură
  • IT&C
  • Siguranță alimentară
  • CĂUTARE
  • Senatoarea PNL Nicoleta Pauliuc va conduce Comisia pentru Apărare a Senatului

    Umbrela Strategică Umbrela Strategică -

    Senatoarea PNL Nicoleta Pauliuc va fi președinta Comisiei pentru Apărare, Ordine Publică și Siguranță Națională, ea fiind aleasă în urma unui vot dat marți de senatori.

    Vicepreședinte al comisiei va fi Felix Stroe (PSD) și secretar Gheorghe Mândruțescu (USR PLUS).

    Comisia pentru politică externă va fi condusă de senatorul PSD Titus Corlățeam, fost ministru de Externe. Vicepreședinte al Comisiei va fi Roberta Anastase (PNL) și secretar va fi Cristian Bordei (USR PLUS).

    Prezentăm componența comisiilor de specialitate ale Senatului:

    Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională

    – preşedinte: Nicoleta Pauliuc (PNL)
    – vicepreşedinte: Felix Stroe (PSD)
    – secretar: Gheorghiţă Mîndruţă (USR PLUS)

    Comisia pentru politică externă

    – preşedinte: Titus Corlăţean (PSD)
    – vicepreşedinte: Roberta Anastase (PNL)
    – secretar: Cristian Bordei (USR PLUS)

    Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări

    – preşedinte: Iulia Scântei (PNL)
    – vicepreşedinte: Simona Spătaru (USR PLUS)
    – secretar: Laura Fulgeanu (PSD)

    Comisia pentru constituţionalitate

    – preşedinte: Ion Rujan (PSD)
    – vicepreşedinte: Sorin Mateescu (AUR)
    – secretar: Cristian Niculescu-Ţăgârlaş (PNL)

    Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital

    – preşedinte: Claudiu Mureşan (USR PLUS)
    – vicepreşedinte: Nicolae Neagu (PNL)
    – secretar: Ionel Cristescu (PSD)

    Comisia pentru politică externă

    – preşedinte: Titus Corlăţean (PSD)
    – vicepreşedinte: Roberta Anastase (PNL)
    – secretar: Cristian Bordei (USR PLUS)

    Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională

    – preşedinte: Nicoleta Pauliuc (PNL)
    – vicepreşedinte: Felix Stroe (PSD)
    – secretar: Gheorghiţă Mîndruţă (USR PLUS)

    Comisia pentru afaceri europene

    – preşedinte: Angel Tîlvăr (PSD)
    – vicepreşedinte: Cristian Ghica (USR PLUS)
    – secretari: Vlad Pufu (PNL)

    Comisia economică, industrii şi servicii

    – preşedinte: Silvia Dinică (USR PLUS)
    – vicepreşedinte: Daniel Cătălin Zamfir (PSD)
    – secretar: Dănuţ Bîca (PNL)

    Comisia pentru agricultură, industrie alimentară şi dezvoltare rurală

    – preşedinte: George Scarlat (PNL)
    – vicepreşedinte: Lucian Trufin (PSD)
    – secretar: Sebastian Cernic (USR PLUS)

    Comisia pentru ape, păduri, pescuit şi fond cinegetic

    – preşedinte: Liviu Lucian Mazilu (PSD)
    – vicepreşedinte: Andrei Hangan (AUR)
    – secretar: Cristian Chirteş (PNL)

    Comisia pentru administraţie publică

    – preşedinte: Csaszar Karoly (UDMR)
    – vicepreşedinte: Mihai Veştea (PNL)
    – secretari: Maricel Popa (PSD)

    Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială

    – preşedinte: Ştefan Pălărie (USR PLUS)
    – vicepreşedinte: Fejer Laszlo (UDMR)
    – secretar: Eusebiu Pistru (PSD)

    Comisia pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport

    – preşedinte: Monica Anisie (PNL)
    – vicepreşedinte: Novak Zoltan (UDMR)
    – secretar: Irineu Darău (USR PLUS)

    Comisia pentru sănătate publică

    – preşedinte: Adrian Streinu Cercel (PSD)
    – vicepreşedinte: Gheorghe Carp (PNL)
    – secretar: Laszlo Attila (UDMR)

    Comisia pentru cultură şi media

    – preşedinte: Viorel Badea (PNL)
    – vicepreşedinte: Gabriela Creţu (PSD)
    – secretar: Rodica Boancă (AUR)

    Comisia pentru transporturi şi infrastructură

    – preşedinte: Toma Petcu (PNL)
    – vicepreşedinte: Răzvan Cuc (PSD)
    – secretar: Marius Bodea (USR PLUS)

    Comisia pentru energie, infrastructură energetică şi resurse minerale

    – preşedinte: Antal Lorant (UDMR)
    – vicepreşedinte: Ovidiu Florean (PNL)
    – secretari: Cornel Cristian Resmeriţă (PSD)

    Comisia pentru comunicaţii şi tehnologia informaţiei

    – preşedinte: Marius Humelnicu (PSD)
    – vicepreşedinte: Laur Trifan (USR PLUS)
    – secretar: Ciprian Pandea (PNL),

    Comisia pentru drepturile omului, egalitate de şanse, culte şi minorităţi

    – preşedinte: Matei Constin Bogdan (PSD)
    – vicepreşedinte: Cristina Ioan (PNL)
    – secretar: Ionuţ Neagu (AUR)

    Comisia pentru comunităţile de români din afara ţării

    – preşedinte: Claudiu Târziu (AUR)
    – vicepreşedinte: Daniel Cadariu (PNL)
    – secretari: Mihail Genoiu (PSD)

    Comisia pentru mediu

    – preşedinte: Aurel Oprinoiu (USR PLUS)
    – vicepreşedinte: Ion Rotaru (PSD)
    – secretar: Kovacs Irina (UDMR)

    Comisia pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupţiei şi petiţii

    – preşedinte: Diana Şoşoacă (AUR)
    – vicepreşedinte: Ion Prioteasa (PSD)
    – secretar: Raluca Ioan (PNL)

    Comisia pentru Ştiinţă, inovare şi tehnologie (nou înfiinţată)

    – preşedinte: Sorin Cîmpeanu (PNL)
    – vicepreşedinte: Florin Bodog (PSD)
    – secretar: Cristinel Berea (USR PLUS)

    Comisia pentru regulament

    – preşedinte: Marius Toanchină (PSD)
    – vicepreşedinte: Eugen Ţapu (PNL)
    – secretar: Narcis Mircescu (USR PLUS)

    Te-ar mai putea interesa

    Inteligența artificială elimină 1.000 de locuri de muncă pe zi Stația de la Mostiștea, veche de 50 de ani, se modernizează cu 57 de milioane de euro Șapte comasări necesare

    Ultimele știri

    Noul Statut al cadrelor militare: aprobat de guvern în martie, adoptat de Parlament în mai MApN caută peste 5000 de soldați și gradați profesioniști BNR: În 2023, investițiile străine directe în România s-au redus drastic